Ödünç Alma

Ödünç alma işlemleri kütüphane girişinde bulunan bankodan yapılabilir. Kullanıcıların ödünç alma işlemi sırasında kampüs kartlarını kütüphane görevlisine göstermeleri gerekmektedir.

Acıbadem Üniversitesi Kütüphanesi’nde ödünç verme kuralları kullanıcı ve materyal türüne göre aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

Kitap  

Lisans ve Önlisans Öğrencileri        

Lisansüstü Öğrencileri              

Akademik Personel              İdari Personel     

3 Kitap
15 Gün

3 Kitap
30 Gün

10 Kitap
2 Ay

3 Kitap
15 Gün

CD-Rom-Dvd

CD-Rom-Dvd
3 gün

CD-Rom-Dvd
3 gün

CD-Rom-Dvd
1 hafta

CD-Rom-Dvd
3 gün

Rezerve Kitaplar  

1 Ders kitabı
2 Saat

1 Ders kitabı
2 Saat

1 Ders kitabı
2 Saat

1 Ders kitabı
2 Saat

Süreli Yayın                                                                                     

1 ciltli dergi
7 gün

1 ciltli dergi
7 gün


İade

Ödünç alınan materyaller Merkez Kütüphane’ye, Atakent Kütüphanesi’ne ya da Maslak Kütüphanesi'ne iade edilebilir. İade tarihi geçmiş materyaller için gecikme cezası uygulanmaktadır.

Gecikme Cezaları, Uyarı Mailleri ve Ödeme

İade tarihi yaklaşan ya da geçen materyaller için kütüphane otomasyon sisteminden kullanıcıya otomatik olarak uyarı maili gönderilir. Ödünç alınan kitapların zamanında iade edilmesinden ve gecikme durumunda oluşacak cezalardan kullanıcı sorumludur. Farklı bir mail adresi belirtilmediği sürece mailler kullanıcı larımızın acibadem.edu.tr uzantılı adreslerine gönderilmektedir. Mailin ulaşmamış veya okunmamış olması gecikme cezasının ödenmemesi için geçerli bir gerekçe değildir.

Gecikme cezası kitaplar, görsel-işitsel materyaller ve ciltli dergilere her materyal için günlük 1 TL, rezerve koleksiyonundan ödünç alınan her materyal için saatlik 1 TL olarak belirlenmiştir.

Kullanıcıların gecikme cezalarını Mali İşler Müdürlüğü'ne ödeyerek, fişini kütüphane görevlisine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Üniversiteden mezun olan veya ayrılan tüm kullanıcıların kütüphaneden “ilişiği yoktur” onayı alması zorunludur.

Süre Uzatma

Ödünç alınan kaynakların süresi belirli kurallar çerçevesinde uzatılabilir.

İade tarihi geçmiş ve üzerinde ayırtma olan kitaplar için uzatma işlemi yapılmaz.

Uzatma işlemini kütüphane bankosuna başvurarak veya kütüphane hesabımdan oturum açarak yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz için kütüphane ile iletişim kurabilirsiniz. Telefon ile süre uzatma işlemi yapılmamaktadır.

Süre uzatma açıklamalı video için tıklayınız.

Ayırtma

Kullanıcılar ödünçte bulunan materyaller için ayırtma işlemi yapabilirler. Ayırtılan materyalin kütüphaneye iade edildiği günden itibaren kullanıcıya bilgilendirme maili gönderilir ve 3 gün içerisinde ödünç alınmazsa ayırtma işlemi iptal edilir.

En fazla 2 kitap için ayırtma yapılabilir.

Rafta bulunan materyaller için ayırtma yapılamaz.

Hasar Gören veya Kaybolan Kütüphane Materyalleri

Kütüphaneden ödünç alınan kaynaklar kaybedilir ya da hasar görürse bunun derhal kütüphaneye kutuphane@acibadem.edu.tr adresine e-posta yazılarak ya da 0 216 500 4464 numaralı telefonu arayarak veya kütüphane danışma masasına doğrudan bildirilmesi gerekir. Kayıp ya da hasarlı kaynağın bedelinin üç katı kullanıcıdan tahsil edilir.